Free Web Hosting Provider - Web Hosting - E-commerce - High Speed Internet - Free Web Page
Search the Web

LIST OF OFFICERS OF THE PROVINCIAL AND COUNTY GOVERNMENTS OF NEW ZEALAND
Employed on the 1st day of DECEMBER, 1871, - showing the Rate of Salary up to that date.

AUCKLAND

Name of Officer Description of Office held by him Salary of each officer Gross Salary of each Officer
s. d. s. d.
T B Gillies Superintendent 800 0 0
G M O'Rorke Speaker, Provincial Council 200 0 0
R J O'Sullivan Clerk, Provincial Council 250 0 0
H D Morpeth Messenger, Provincial Council   50 0 0
H H Lusk Provincial Secretary 300 0 0
W J Hurst Provincial Treasurer 200 0 0
J Sheehan Goldfields Secretary 200 0 0
R B Lusk Provincial Accountant

}300           0             0

    Ditto

Paymaster, Goldfields
F J Moss Assistant Accountant 240 0 0
V E Rice Chief Clerk, Superintendent's Office 250 0 0
F Kilfoyle Clerk of Records 200 0 0
M Costello Messenger 100 0 0
T Hanna Messenger   30 0 0
T J Walters Clerk, Waste Lands 200 0 0
A Morrow Draughstman, Waste Lands 200 0 0
H Allright Inspector of Works 300 0 0
D O Mahoney Draughstman, Public Works 250 0 0
G W Woon Clerk, Public Works 150 0 0
S Gray Carpenter & Storekepper, Public Works 120 0 0
G Kitchen Turncock, Waterworks 156 0 0
J Graham Returning Officer 150 0 0
T M Philston Surgeon, Hospital 400 0 0
W Norton Clerk and Dispenser, Hospital 120 0 0
S Brown Head Nurse, Hospital 100 0 0
A Gannon Night Nurse, Hospital 60 0 0
J Bryce Assistant Nurse, Hospital 60 0 0
J Davy Cook, Hospital 60 0 0
F Bradshaw Messenger, Hospital 12 0 0
T Mack Superintendent, Old Men's Refuge 50 0 0
M Brown Matron, Hospital 60 0 0
H H Turnton Inspector, Lunatic Asylum 50 0 0
T Aicken Resident Surgeon, Lunatic Asylum 250 0 0
M Lawrence Matron, Lunatic Asylum 60 0 0
M Highway Assistant, Lunatic Asylum 42 0 0
M Monaghan Assistant, Lunatic Asylum 42 0 0
J Graham Assistant, Lunatic Asylum 42 0 0
T Lowry Head Keeper, Lunatic Asylum 120 0 0
H Hardy Senior Keeper, Lunatic Asylum 66 0 0
J Brown Assistant Keeper, Lunatic Asylum 60 0 0
W Williams Assistant Keeper, Lunatic Asylum 60 0 0
H B Clarke Assistant Keeper, Lunatic Asylum 60 0 0
J Hardy Assistant Keeper, Lunatic Asylum 60 0 0
J Lawrence Assistant Keeper, Lunatic Asylum 60 0 0
J Moore Cook, Lunatic Asylum 60 0 0
W Cuplan Musical Director, Lunatic Asylum 25 0 0
R A Eyre Governor, Gaol 250 0 0
R L O'Brien Chief Warder, Gaol 150 0 0
J Dunn Senior Warder, Gaol 120 0 0
J Beatty Night Watchman, Gaol 108 0 0
E Carte Storekeeper, Gaol 108 0 0
M Martin Matron, Gaol 70 0 0
L Cooper Warder, Gaol 108 0 0
L J Martin Warder, Gaol 108 0 0
J Young Warder, Gaol 108 0 0
D Paterson Warder, Gaol 108 0 0
J P Blackmore Warder, Gaol 108 0 0
J Flaherty Warder, Gaol 108 0 0
E Rickarby Warder, Gaol 108 0 0
H McAnnally Warder, Gaol 108 0 0
C Featherstonhaugh Warder, Gaol 108 0 0
J Meregan Warder, Gaol 108 0 0
C Reilly Warder, Gaol 108 0 0
W Heffernan Warder, Gaol 108 0 0
J Cashell Warder, Gaol 108 0 0
J Peacock Warder, Gaol 108 0 0
G Martin Warder, Gaol 108 0 0
J S White Warder, Gaol 108 0 0
G Mooney Warder, Gaol 108 0 0
J Lane Warder, Gaol 108 0 0
H W Browne Warder, Gaol 108 0 0
W H Haddrell Warder, Gaol 108 0 0
J W Reilly Warder, Gaol 108 0 0
G C Best Harbour Master, Shortland 150 0 0
G P Chapman Harbour Master and Pilot, Kaipara 150 0 0
H Henderson Chief Boatman, Kaipara 72 0 0
F Grice Chief Boatman, Kaipara 60 0 0
H Fuller Chief Boatman, Kaipara 60 0 0
T Wing Harbour Master and Pilot, Manukau 200 0 0
R Polledge Signalman, Manukau 100 0 0
H Evans Chief Boatman, Manukau 84 0 0
R Skinner Boatman, Manukau 60 0 0
J Conway Boatman, Manukau 60 0 0
Penetana Boatman, Manukau 60 0 0
W Butler Harbour Master and Pilot, Mongonui 100 0 0
E Bolger Harbour Master and Pilot, Russell 150 0 0
T Hood Boatman, Russell 60 0 0
T Williams Boatman, Russell 60 0 0
D Simpson Harbour Master and Pilot, Hokianga 150 0 0
J Rowe Boatman, Hokianga 60 0 0
A Rowe Boatman, Hokianga 60 0 0
D McNeil Lighthouse Keeper, Tararu 50 0 0
Hugh Brown Lighthouse Keeper, Hauraki Gulf 150 0 0
D MacFarlane Lighthouse Keeper, Hauraki Gulf 150 0 0
A G Howard Inspector of Slaughter-houses 100 0 0
F C Lewis Sheep Inspector 100 0 0
J Reilly Inspector of Weights & Measures 150 0 0
H Goldsmith Inspector of Mines, Gold Fields 350 0 0
R Millett Assistant Engineer, Thames 300 0 0
J McLaren Draughtsman, Gold Fields 200 0 0
J Walker Inspector of Works, Gold Fields 200 0 0
O Garratt Magazine Keeper and Messenger 100 0 0
A Aitken District Engineer, Coromandel Gold Fields 200 0 0
W Fraser Warden and Resident Magistrate, Thames 550 0 0
J O'Mearn Clerk, Warden's Office, Thames 200 0 0
G Jackson Assistant Clerk, Warden's Office, Thames 80 0 0
J B Storey Clerk, Resident Magistrates Court, Gold Fields 150 0 0
J McKenzie Clerk, Warden's Court, Gold Fields 175 0 0
Robert Lloyd Bailiff, Gold Fields 175 0 0
A Allom Mining Registrar, Gold Fields 300 0 0
J Burgess Clerk, Registrar, Thames 130 0 0
J Robinson Gold Fields Receiver, Thames 225 0 0
J Keddell Warden, Resident Magistrates Court, Coromandel 450 0 0
J Cochrane Clerk, Wardens' & Resident Magistrates' Courts, Coromandel 175 0 0
G McCabe Registrar & Gold Fields Receiver 200 0 0

Copyright Denise & Peter 2000, 2001